Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega masaż tajski?
Masaż tajski to jeden z najpopularniejszych masażów na świecie. Jest połączeniem fizjoterapii i jogi. Działa relaksująco, ale też w jakimś stopniu leczniczo. Wywodzi się ze starożytnej Tajlandii. Choć jego rodowód sięga też innych azjatyckich kultur. Wykorzystuje się w nim różne techniki. Samych odmian masażu tajskiego jest wiele. Jakie z nich są najpopularniejsze? Czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z masażu tajskiego? Dowiedz się, czytając tekst.
Jak wygląda masaż tajski? Rodzaje
To zależy od rodzaju. A jest ich kilkadziesiąt. Najczęściej wykonywane są następujące typy masażu tajskiego:
1. Masaż tajski klasyczny — wykonywany jest na całym ciele, na sucho. Fizjoterapeuta czerpie z jogi i akupresury. Rozciąga i uciska poszczególne części ciała. Pacjent nie jest bierny, ale współpracuje. Zmienia pozycje (asany) na odwrócone lub kładzie się na plecach, brzuchu, boku. Specjalista używa rąk i nóg w celu usunięcia napięcia z organizmu. Mówi się, że to “joga dla leniwych”.
Terapeuta pobudza mięśnie, stawy i ścięgna oraz układ limfatyczny i krwionośny. Uciska miejsca, które — według dawnej filozofii — są kanalikami (“senami”) gromadzącymi pęcherzyki powietrza (“lomy”). Celem jest ich udrożnienie, by przepływ powietrza stał się prawidłowy. Podobno najwięcej lomów znajduje się w rejonie pępka. Dlatego niektórzy masażyści zaczynają uciskanie od brzucha aż do głowy.
Masaż wykonywany jest na materacu, co ułatwia rozciąganie różnych partii ciała. Pacjent jest ciągle w ruchu. Dlatego najlepszy strój do masażu tajskiego to taki, który jest luźny i przewiewny. To samo dotyczy fizjoterapeuty. Masaż trwa zwykle 120 minut. Tyle potrzebne jest, by oczyścić całe ciało.
2. Olejkowy masaż tajski — w tej odmianie używa się olejków eterycznych. Ma związek z medycyną ajurwedyjską. Zgodnie z nią, należy brać pod uwagę w terapii zarówno ciało, jak i psychikę. Masaż tajski olejkami wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy. Ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Przyspiesza przemianę materii.
3. Masaż tajski stóp (refleksologia) — polega na stymulowaniu punktów w stopach. Mają one odpowiadać z określone narządy organizmu. Uciska się także okolice kostek, łydki, a czasem i kolana. W wyniku tych działań, układ pokarmowy, hormonalny i nerwowy ulegają poprawie. Masaż tajski stóp ma ponadto uwalniać od stresu.
4. Masaż tajski stemplami ziołowymi — wykonywany jest z użyciem woreczków wypełnionych ziołami. Może to być na przykład lawenda, kurkuma, eukaliptus czy trawa cytrynowa. Przed rozpoczęciem masażu, terapeuta podgrzewa sakiewki. Dzięki temu uwalnia się z nich aromat. Zioła mają różne właściwości: przeciwzapalne, relaksacyjne, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne i rozgrzewające. Dodatkowo oczyszczają organizm i usuwają z niego nadmiar wody.
Zabiegi wykonywane są w sprzyjającej odprężeniu atmosferze. Światło jest przyciemnione, a z głośników ulatnia się łagodna muzyka orientalna.
Masaż tajski dla kogo?
Zastanawiasz się, czy masaż tajski jest bezpieczny? Na ogół tak. Choć istnieją przeciwwskazania. Należy powstrzymać się od tej formy terapii w przypadku:
- osteoporozy,
- chorób zakaźnych, np. gruźlicy,
- nowotworu,
- miażdżycy,
- ciąży,
- gorączki,
- krwotoków,
- żylaków,
- problemów skórnych,
- wad serca,
- świeżych złamań kostnych,
- zapalenia tętnic i innych,
- dyskopatia.
Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Czy masaż tajski boli?
Ten klasyczny może powodować bóle mięśniowe, które utrzymują się zwykle kilka godzin. Sam zabieg nie zawsze może być komfortowy. Jeśli jednak, uciski są dla ciebie zbyt silne, powiedz o tym fizjoterapeucie. Warto jeszcze w domu rozgrzać się przed masażem tajskim. Postaraj się jak najbardziej wyciszyć przed spotkaniem w gabinecie. Niech to będzie dla ciebie czas relaksu i detoksu.
Na co pomaga masaż tajski?
Jeśli borykasz się z następującymi problemami, masaż tajski może być dla ciebie w jakiś sposób pomocny:
- dystres,
- reumatyzm,
- niedowłady i porażenia kończyn,
- bóle głowy,
- napięcie w ciele,
- bezsenność,
- nadwaga.
Jak często masaż tajski może być przeprowadzany? Nawet codziennie! Zależy to od indywidualnej konsultacji z terapeutą.
Ile kosztuje masaż tajski?
Średnio ceny wynoszą od 200 do około 300 zł za jedną sesję. Szukasz prezentu na rocznicę? Voucher na masaż tajski dla dwojga może być strzałem w dziesiątkę. Odprężysz się ty i twój partner. Zyskacie okazję do wyciszenia się. Jeśli zaś ciało i psychika są zdrowe, codzienność też jest lepsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana