Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa lampa bakteriobójcza?
Lampa bakteriobójcza to urządzenie do dezynfekcji powietrza i powierzchni w pomieszczeniach. Wykorzystywana jest głównie w obiektach medycznych i podobnych, ale nie tylko. Niektóre modele przeznaczone są także do użytku domowego. W artykule opisujemy zasadę działania lampy bakteriobójczej. Piszemy też, gdzie i do czego można jej używać.
Czym jest lampa bakteriobójcza?
Lampa bakteriobójcza wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do dezynfekcji powietrza oraz różnych powierzchni. Urządzenie to w sposób nieodwracalny dezaktywuje mikroorganizmy, takie jak grzyby, pleśnie, bakterie czy wirusy. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje takich lamp:
przepływowe: po zassaniu powietrza przez wentylator jest ono następnie oczyszczane w specjalnej komorze;
bezpośredniego działania: promienie oddziałują bezpośrednio na dany obszar;
dwufunkcyjne: łączą w sobie cechy obu powyższych rozwiązań.
W zależności od typu urządzenia te znajdują nieco inne zastosowanie. Szeroki wybór profesjonalnych lamp bakteriobójczych oraz fachowe doradztwo na etapie zakupu oferuje firma Byt-Med z Bytomia.
Zasada działania
Unieszkodliwianie wirusów, grzybów, pleśni czy innych drobnoustrojów możliwe jest w lampach bakteriobójczych za pomocą wykorzystania właściwości promieniowania ultrafioletowego UV-C. Odpowiednio dostosowana długość fal tego promieniowania (100-280 nm) pozwala sposób skuteczny eliminować patogeny. Przy zachowaniu odpowiednich zasad użytkowania sprzętu, jest ono bezpieczne dla zdrowia ludzi (pod pewnymi warunkami). Przykładowo, lamp bezpośredniego działania nie należy włączać, gdy w pomieszczeniu są ludzie. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy komórki i wirusy, ale jednocześnie stanowi zagrożenie dla człowieka, w przypadku narażenia na bezpośredni kontakt. Z uwagi na te środki ostrożności, użytkowanie lamp należy poprzedzić odpowiednim szkoleniem personelu. Całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, są lampy bakteriobójcze przepływowe.
Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator lampy bakteriobójczej przepływowej – po przejściu przez filtr zatrzymujący kurz oraz inne zanieczyszczenia trafia do komory dezynfekcyjnej. Natężenie promieniowania UV-C i czas przebywania powietrza wewnątrz komory są tak dobrane, że powietrze wydmuchiwane na zewnątrz lampy jest praktycznie wolne od drobnoustrojów. Promieniowanie UV-C nie wydostaje się poza kopułę lampy więc lampy mogą pracować podczas obecności ludzi w pomieszczeniach!
Zastosowanie
Lampy bakteriobójcze znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, głównie w placówkach medycznych. Powszechnie stosowane są do sterylizacji pomieszczeń i powierzchni w szpitalach, przychodniach, medycynie estetycznej, kosmetologii, stomatologii, w przemyśle spożywczym, czy w laboratoriach. Obecnie na rynku dużym uznaniem cieszą się wspomniane lampy bakteriobójcze przepływowe, które są stosowane także w biurach, przedszkolach, hotelach, sklepach, restauracjach jak również w domach do użytku prywatnego. Zawsze jednak przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją użytkowania lampy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana