Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego masaż sportowy to szczególna forma terapii?
Masaż sportowy przeznaczony jest dla osób, które na co dzień uprawiają sport. Czyli nie dla tych, którzy niewiele się ruszają. Bywa częścią rehabilitacji bądź odnowy biologicznej. Dla zawodowych sportowców to ogromne wsparcie. Od sprawności zależą ich pozycje w konkursach. Chodzi nie tylko o ciało, ale i o psychikę. Masaż pomaga pozbyć się szkodliwego napięcia. Uwalnia od stresu i relaksuje. Dowiedz się więcej na jego temat. Poznaj techniki i rodzaje masażu sportowego.
W czym pomaga masaż sportowy?
W masażu sportowym fizjoterapeuta m.in. rozciera, uciska, głaszcze i oklepuje partie ciała. Wkłada w to dużo siły. Ma to na celu:
- dotlenienie mięśni,
- zregenerowanie mięśni,
- poprawę krążenia,
- zwiększenie ruchomości,
- usunięcie toksyn z organizmu,
- zapobieganie kontuzjom i zakwasom,
- leczenie,
- pozbycie się stresu i napięcia.
W efekcie tego zawodnik jest silniejszy i odporniejszy fizycznie i psychicznie. To przekłada się na jego osiągnięcia.
Jakie są rodzaje masażu sportowego?
Masaż sportowy zwykle wykonywany jest na łydkach, odwodzicielach ud i zginaczach bioder. Wyróżnia się 5 jego odmian:
- Masaż sportowy treningowy — jest formą odnowy biologicznej. Wspomaga regenerację tkanek po treningu. Często bazuje się tu na masażu szwedzkim (klasycznym). Fizjoterapeuta pracuje dłońmi, łokciem i ramieniem. Trwa to zwykle około godziny. Skupia się przy tym na tych częściach ciała, które są najwięcej używane. Dzięki temu zawodnik jest ciągle w formie i nie cierpi na zakwasy. Masażu nie wykonuje się od razu po ćwiczeniach, ale po odpoczynku. Co ważne, jest on dostosowywany do konkretnej osoby.
- Masaż sportowy przedwysiłkowy (przedstartowy) — po ostatnim masażu treningowym. Poprzedza zawody. Jest szybką rozgrzewką. Mobilizuje zawodnika do wysiłku fizycznego i psychicznego. Jego zadaniem jest zapobieganie bezsenności, utracie apetytu w wyniku zdenerwowania i dekoncentracji. A to częste problemy. W końcu sport to rywalizacja i duże wyzwania.
- Masaż startowy — rozgrzewa stawy i tkanki. Poprawia też ich elastyczność. Odbywa się przed ćwiczeniami rozgrzewającymi. Sportowiec zyskuje dzięki niemu więcej sił. Domeną tego rodzaju masażu sportowego jest intensywność i oczywiście bolesność. Fizjoterapeuta wkłada wiele wysiłku w dobre przygotowanie sportowca. Musi go wspierać także psychicznie. To, co robi służy motywacji klienta.
- Masaż sportowy powysiłkowy — wspomaga regenerację zawodnika po intensywnym wysiłku. Wykonuje się go po zawodach, ale też po treningach. Jest ważną częścią trybu życia osoby uprawiającej sport. Likwiduje napięcie i pobudza tkanki do szybszej odnowy. Masowane są kark i barki, niedługo po aktywności fizycznej. Masaż sportowy powysiłkowy jest stosunkowo krótki — trwa 15 minut. Efektem są dotlenione i odżywione tkanki. Pacjent zaś czuje się zrelaksowany.
- Masaż sportowy podtrzymujący (inaczej kondycyjny) — osoby uprawiające sport korzystają z niego w spokojniejszym okresie. Poza sezonem treningi są lżejsze niż między konkursami. Nie może to jednak zaburzyć niczyjej formy. Dlatego masaż kondycyjny wykonuje się nawet codziennie przez około godzinę. Wpływa korzystnie na układ nerwowy i krążenie zawodnika. Wspomaga również usuwanie toksyn z organizmu.
Przeciwwskazania do masażu sportowego — co jest wykluczające?
Masaż sportowy może wyrządzić szkodę osobom, których dotyczą poniższe punkty:
- gorączka,
- choroby skórne,
- ostre zapalenia,
- nowotwór,
- osteoporoza,
- choroby zakaźne,
- krwotok,
- zły stan psychiczny pacjenta,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba wrzodowa.
W tych wypadkach musisz znaleźć inne formy wsparcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana