Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki przeznaczone są głównie do skóry problematycznej. Wspomagają jej leczenie. Same w sobie nie są lekami, choć mogą działać terapeutycznie. Duży wkład w ich powstawanie ma farmaceutyka, dlatego można je kupić w aptekach. Nie znaczy to, że zawsze są pomocne. Zastanawiasz się, czym dermokosmetyki różnią się od tych zwykłych? Jakie są ich zalety? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy nie właśnie ich potrzebujesz.
Jaka jest różnica między dermokosmetykami a tradycyjnymi kosmetykami?
Zacznijmy od tego, dermokosmetyki nie mają jednoznacznego terminu. Niektórzy mylą je z lekami, choć są tylko kosmetykami. Ich cena nie zawsze świadczy o tym, że są w 100% skuteczne. Mają jednak zwykle bardziej ostrożnie dobierane składniki. W czym mogą być lepsze od zwykłych kosmetyków z drogerii?
Przeczytaj również: Jakie substancje wpływają na porost rzęs?
- są (a przynajmniej powinny być) hipoalergiczne,
- mają krótszy skład,
- nie zawierają tylu syntetycznych komponentów,
- pozbawione są barwników i zapachów,
- są lepiej testowane, pod okiem różnych specjalistów, w tym lekarzy.
Komu szczególnie dedykowane są dermokosmetyki?
Po dermokosmetyki do twarzy powinny sięgnąć zwłaszcza osoby, które mają problem z:
- trądzikiem,
- atopowym zapaleniem skóry (AZS),
- wrażliwą cerą, skłonną do alergii,
- chorujące na łuszczycę,
- chcące zmniejszyć blizny po trądziku.
Jeśli masz skłonności do zaczerwienień i cierpisz na trądzik różowaty, dermokosmetyki do cery naczynkowej będą dla ciebie idealne. Z kolei dermokosmetyki do włosów mogą lepiej poradzić sobie z wymagającą skórą głowy. Wspomagają walkę z łupieżem i działają kojąco na naruszony naskórek. Nawilżają, zmniejszają rogowacenie i swąd. Dla osób zmagających się z łuszczycą, ten typ kosmetyków to must have.
Z dobroczynnych właściwości tego rodzajów produktów może skorzystać każdy. W aptece znajdziesz dermokosmetyki dla dzieci czy mężczyzn. Są w zasadzie zalecane w przypadku tych pierwszych i to już od narodzin. Skóra maluchów jest delikatna i mniej odporna niż dorosłych. Dlatego tak ważne jest staranne dobieranie dla nich kosmetyków. Dzięki temu możesz zminimalizować potencjalne ryzyko uczulenia. Dermokosmetyki nadają się do codziennej pielęgnacji. Powinny być stosowane szczególnie w newralgicznych miejscach, takich jak okolice intymne i twarz. Wskazane są także dla kobiet w ciąży.
Jeśli chodzi o dermokosmetyki dla mężczyzn, istnieją linie stworzone specjalnie dla nich. Mają one odpowiadać na ich potrzeby. Często wybierane są przez nich szampony przeciw wypadaniu włosów. Dużym zainteresowaniem cieszą się także ampułki, mające w sobie więcej składników aktywnych. Co ważne, skóra mężczyzn jest inna niż kobiet. Wymaga innych produktów. Dobry dermokosmetyk może nawilżyć nawet bardzo zniszczoną i wysuszoną skórę twarzy i rąk. Zapracowane dłonie często aż proszą się o “opatrunek” w formie kremu.
Co jeszcze warto wiedzieć o dermokosmetykach?
Wspomnieliśmy już o tym, że dermokosmetyki nie są lekami. Nie mają więc działania terapeutycznego tak jak leki. Są jednak delikatniejsze niż tradycyjne kosmetyki. Tak samo jak te ostatnie mogą zawierać w sobie alergeny. Nigdy nie wiadomo, jak skóra zareaguje na produkt. Nie należy się zrażać, tylko szukać aż do skutku — choćby to miał być ten jeden jedyny. Ponadto, dermokosmetyki mogą zawierać konserwanty. Jeśli są w niewielkiej ilości, nie powinny szkodzić. Wręcz są potrzebne do tego, by produkt był trwały i bezpieczny dla zdrowia. Czasami też mogą być wzbogacone o zapachy, a z nimi już trzeba uważać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana