Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy kosmetyki naturalne to coś dla ciebie?
Kosmetyki naturalne są coraz częściej wybierane przez coraz bardziej świadomych konsumentów. Ludzie chcą dziś wiedzieć, co zawiera w sobie dany krem czy szampon. Szukają informacji o składnikach, unikają chemii, która szkodzi. Czym właściwie są te naturalne kosmetyki? Wbrew pozorom nie są tym samym, co kosmetyki organiczne. Poznaj szczegóły, czytając artykuł.
Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne zrobione są ze składników roślinnych, mineralnych, morskich bądź pochodzenia zwierzęcego (miód, wosk pszczeli). Tylko w małym stopniu są przetworzone chemicznie. Ważne jest to, że podczas produkcji, wartość składników naturalnych się nie zmienia. Co innego kosmetyki pochodzenia naturalnego (minimum 50% ich komponentów) — poddawane procesom chemicznym modyfikują pierwotne składniki. Nie jest to nic złego, jeżeli zachowana jest równowaga.
Są pewne komponenty, które nie zdecydowanie szkodzą skórze. Należą do nich:
- parafina,
- SLS,
- alkohol tłuszczowy,
- barwniki,
- konserwanty,
- silikony,
- karbomery,
- przeciwutleniacze BHA i BHT,
- aromaty.
Warto wiedzieć, że nie ma jednoznacznej definicji kosmetyków naturalnych. Dlatego firmy swobodnie posługują się tym określeniem.
Czy kosmetyka naturalna jest bezpieczna?
To, że kosmetyki są naturalne, nie znaczy, że skóra na nie dobrze zareaguje. Każdy jest inny. Komuś dany produkt może pomóc, a inny dostanie uczulenia. Trzeba być tego świadomym i uzbroić się w cierpliwość. Dopóki bowiem nie znajdziesz dla siebie właściwego kosmetyku, możesz przejść długą drogę testów. Zresztą, jak każdy.
Dobrze jest przed zakupem produktu dowiedzieć się, do jakiego typu skóry jest on przeznaczony. Czy jest tam coś, co może być potencjalnym alergenem? Na opakowaniu możesz przeczytać piękny opis reklamujący. Nie powie ci on jednak, jakie są przeciwwskazania do używania np. oleju z czarnuszki.
Możesz się zdziwić, ale przetworzenie chemiczne kosmetyków może być dla nich dobre. Jego zadaniem jest m.in. złagodzenie działania tego, co naturalne. W przyrodzie też można trafić na trucizny. Często wystarczy zastosować odpowiednie proporcje, by produkt stał się pomocny.
Dobrym przykładem jest wrotycz. To cenne zioło, które pomaga na wiele dolegliwości. Zawiera jednak trujący tujon, uwalniający się w większych dawkach. Dlatego dozwolone jest picie naparu z jednej łyżeczki suszu, raz na dzień. Analogicznie można przenieść to na sposób tworzenia kosmetyków. W zasadzie to można powiedzieć, że w przyrodzie również występuje chemia.
O tym, czy kosmetyk naturalny jest bezpieczny, informuje norma ISO 16128. Można znaleźć w niej informację na temat składników uznanych za szkodliwe, np. ropa naftowa czy inne paliwa. Trzymaj się zasady: im krótszy skład, tym lepiej. Dobrze mieć sprawdzone sklepy z naturalnymi kosmetykami, gdzie można kupić to, czego się potrzebuje.
Czym się różnią kosmetyki naturalne od organicznych?
Kosmetyki naturalne i organiczne nie są tym samym. Te drugie wyróżnia to, że pochodzą z ekologicznych upraw. Są więc wolne od GMO i pestycydów. Podczas produkcji są przetwarzane chemicznie lub biologicznie. Zwykle nie są testowane na zwierzętach. O dobroczynnym działaniu roślin wiadomo od lat, nie trzeba ich więc dodatkowo sprawdzać. Zwracaj uwagę na ewentualne logo certyfikatów na opakowaniach.
Kiedy warto postawić na naturalne kosmetyki?
Po naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy chętnie sięgają osoby borykające się z trądzikiem. Poszukują czegoś, co nie zawiera szkodliwej chemii. Ważne są dla nich składniki aktywne, które mogą ich wspomóc w walce z niedoskonałościami. Rodzice często decydują się na naturalne kosmetyki dla niemowląt. Skóra maluchów jest delikatna i wrażliwa. Naturalne składniki lepiej w nią wnikają, a składniki aktywne lepiej działają. Wnikają — a więc dostają się do wnętrza organizmu. Dlatego trzeba uważnie dobierać wszelkie balsamy, kremy, mleczka i inne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana